Чадний газ: невидима загроза здоров’ю та як себе захистити
Чадний газ (моноксид вуглецю, СО) є одним із найнебезпечніших забруднювачів повітря, що може спричинити отруєння та навіть смерть. Головна небезпека цього газу полягає в тому, що він не має ні запаху, ні кольору, що робить його майже невловимим без спеціальних приладів.
Чадний газ утворюється внаслідок неповного згоряння будь-якого палива. Він виділяється при користуванні печами, камінами, газовими плитами, котлами, дизельними та бензиновими генераторами, грилями та мангалами особливо, які використовуються у закритих приміщеннях.
Монооксид вуглецю (СО) звʼязується з гемоглобіном у крові значно швидше, ніж кисень, перешкоджаючи транспортуванню кисню в організмі. Це призводить до кисневого голодування, що може бути смертельним.
Легке отруєння чадним газом може проявлятися як головний біль, нудота, запаморочення, слабкість або втома. При сильному отруєнні – втрата свідомості, порушення серцевого ритму, судоми, кома та смерть.
Особливо чутливі діти, літні люди, вагітні жінки та особи з хронічними захворюваннями серця чи дихальної системи.
Щоб запобігти отруєнню фахівці Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб радять:
-
забезпечити належну циркуляцію повітря в приміщенні, особливо в місцях, де використовуються газові прилади, пічне опалення тощо;
-
систематично перевіряти справність вентиляції;
-
регулярно проводити технічний огляд газових котлів, печей та інших побутових та опалювальних приладів;
-
не використовувати відкритий вогонь у приміщенні (мангали, портативні пальники тощо).
У разі появи симптомів отруєння негайно відкрийте вікна та двері для провітрювання приміщення та вийдіть на свіже повітря, зателефонуйте до служби екстреної допомоги 103.
Будьте пильними та обережними!